Tipy na výlety

Hrad Lipnice nad Sázavou & zatopené lomy

Jeden z nejmohutnějších českých hradů, založený na počátku 14. století mocným rodem pánů z Lichtemburka, nabízí procházku monumentální středověkou architekturou. Charakteristickou siluetu hradu vymezují dva rozsáhlé obytné paláce – Thurnovský a Trčkovský – a dvě monumentální věže, obranná Velká věž a obytná věž Samson.

Ten, kdo vystoupá na nově otevřený ochoz věže Samson, bude odměněn nádherným výhledem do širokého okolí. Na hradě je k vidění nejen archeologická expozice nebo rozsáhlá sklepení s bývalou hodovní síní Jindřicha z Lipé, ale také velmi cenná hradní kaple sv. Vavřince z první čtvrtiny 14. století. Kaple je architektonicky nejcennější částí hradu a je zajímavá i svou historií. Právě zde byli v roce 1417 vysvěceni první husitští kněží v Českém království.

Hrad Lipnice nabízí návštěvníkům volnou prohlídku, což ocení zejména rodiny s dětmi. Jejich pozornost jistě upoutá tajuplná pověst o pokladu pánů z Landštejna, který je na Lipnici údajně ukryt. Poznávacím znamením je třetí kříž, pod nímž by měl být poklad uschován. Prvé dva kříže jsou vytesány v kamenném ostění hradní brány, zatímco třetí kříž je neznámo kde.

Ideálním místem pro letní osvěžení jsou lipnické žulové lomy zasazené do lesů nedaleko Lipnice nad Sázavou.

Lomy jsou díky své průzračné vodě oblíbeným cílem potápěčů, připravte se taky na pořádné, až ledové ochlazení. V každém ze tří lomů jsou pak vytesané několikametrové reliéfy ucha, úst a očí, které vytvořila skupina mladých kameníků na paměť špiclování v bývalém režimu.

Doporučujeme Hrad Lipnice na ideální nenáročný celodenní cyklovýlet z Chotěboře.

Hrad Lipnice video:

Lomy foto:

https://www.turistika.cz/mista/lipnicke-lomy-krasne-misto-na-letni-koupani/detail